Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne göre ‘kuzine’ kelimesinin iki anlamı vardır;

1. isim Hem ısıtmaya hem de üzerinde veya içinde yemek pişirmeye yarayan büyük mutfak sobası

2. denizcilik Gemilerde yemek pişirilen yer

Türkiye’de Kuzine Soba Daha Çok Hangi Bölgelerde Kullanılmaktadır?

Kuzine sobalar İç Anadolu’da daha çok kullanılıyor. Kuzineler ısınmanın yanı sıra üzerinde su ısıtılması, yemek yapılması, fırın bölümünde hamur işlerinin pişirilmesi gibi amaçlarda kullanıldığı için büyük talep görüyor.

Kuzine Soba Nasıl Tasarruf Ettirir?

Kuzine kullanılan ortamda ısınmadan faydalanıldığı gibi yiyeceklerin pişirilmesi veya ısıtılması gereken şeyler için de kullanılarak tüp gazdan tasarruf sağlar.

Kuzineden elde edilen ısı, ortamın nemini kurutamadığı için ağız ve boğaz çevresinde kuruma ve tahriş hissedilmez.

Sağlıklı ve planlı olarak kurulan kuzine, tek noktada yanmasına rağmen tüm mekanı ısıtır.

Fırınlı sistem olan temin edilen kuzinelerin aynı zamanda evlerde fırın olarak da kullanılması, pişirilecek börek, kek vb. gibi yiyeceklerin elektrikli fırınlarda pişirilmesini engellediği için, elektrikten de tasarruf sağlar.

Çabuk yanar ve elde edilen ısıyı kurulduğu mekana anında yayma özelliğine sahip olduğu için erken ısınmaya sebep olur.

Tüp gazlı ocaklarda pişirilen yiyeceklerin yanı sıra, kuzinelerde pişirilmesi, odun ateşi ile pişirilmesine sebep olacağı için, lezzet bakımından da daha iyidir.

Fırınlı kuzineler, yaşadığınız mekanı ısıtmanın yanı sıra aynı anda lezzetli yemekler yapmanızı sağlayan kuzinelerdir.

İster salonunuzda, ister mutfağınızda en ekonomik şekilde ısınabilir aynı zamanda ekstra enerji tüketmeden dilediğiniz yemeği, hamur işini hatta ekmeğinizi pişirebilirsiniz.

Kuzine Sobalar Neden Tercih Ediliyor?

Kuzine ve sobalar, merkezi ısıtma, yani kaloriferli sistemlerinin yanı sıra, birim, hacim (oda-salon) gibi alanların ısıtılmasından dolayı yakıt giderlerinin düşük olması nedeni ile yoğun olarak tercih edilmektedir. Ülke nüfusumuzun yüzde 80’i soba ile ısınmaktadır. Bilinçli soba seçimi ve kullanımı, ekonomik olmasının yanı sıra, sağlıklıdır da. Kalorifer sistemleri, bulunduğunuz alanı ısıtırken, aynı zamanda nem oranını da düşürdüğü için, kaloriferli bir mekanda uyuduğunuzda boğazınızın kuruduğunu fark edebilirsiniz. Hangi tip soba kullanılırsa kullanılsın, sobanız ekonomik, çevreyi koruyucu ve güvenli olmadır.

Bir cevap yazın